7-13 MART 2017 PULMONER REHABİTASYON HAFTASI

BASIN BİLDİRİSİ

 

   T.C Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları önleme ve Kontrol Programı)kapsamında her yıl Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikleri yapılmakta olup konuya ilişkin sağlık personelinin toplumuzun bilgilendirmeleri, farkındalıklarının artırılması ve güncel gelişmelerin paylaşılması amaçlanmaktadır.

             Bu yıl 12-18 Mart 2017 tarihleri arası Pulmoner Rehabilitasyon Haftası olarak belirlenmiş olup bu çerçevesinde ilimizde Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak çeşitli etkinlikler yapılması planlanmıştır.

            Günümüzde Kronik Solunum Yolu Hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, Kronik solunum hastalıklarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.

            Yaşam kalitesini artırmanın amaçlandığı bu programların başlıca hedefleri, Solunum problemlerinden kaynaklanan yakınmaları, nefes darlığını ve gelişebilecek olumsuzlukları azaltmak, önlemek, Günlük Yaşam aktivitelerinin yapılabilir hale gelmesine yardımcı olmak, Ruhsal durumu iyileştirmek, Sigarayı bıraktırmak ve bu konudaki programları uygulamak ve Hastalarımızın yaşam kalitesini iyileştirmektir.

           Nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanmaktadır.

          Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına Başvurabilirsiniz.

          Aksaray Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak GARD Türkiye (Kronik Hava yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı)çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, ulusal Örgütleri, ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

 

                                                                                           

 

                                                                                                    Dr. Mahmut ARIK

                                                                                  Aksaray Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürü

Copyrigt © 2016 ® Aksaray Halk Sağlığı Müdürlüğü aksarayweb.net Mrt